UUED vedajad laevaliinidel

Parvlaevapiletid ja info Rohuküla-Heltermaa ja Virtsu-Kuivastu liinile saadaval www.praamid.ee, Triigi-Sõru, Sviby-Rohuküla ja Ruhnu liinidele www.veeteed.com.

Uute laevade ehituse kokkulepe

 

Saaremaa Laevakompanii 15. sünnipäevale pühendatud konverentsil Kuressaare ametikoolis allkirjastati SLK ja finantspartnerite kolme uue laeva ehituslepingud. Virtsu–Kuivastu ja Rohuküla–Heltermaa liini tarvis ehitab uued parvlaevad laevaehituskontserni BLRT Grupp ja Norra laevaehitusfirma Fiskerstrand Verft ühisfirma Fiskerstrand BLRT.

Saaremaa Laevakompanii nõukogu esimehe Vjatšeslav Leedo sõnul on uute laevade näol tegemist oodatava läbimurdega mandri ja saarte vahelise praamiliikluse kvaliteedis. „Reisijad ootavad neid laevu, kuid erinevatel põhjustel ei ole meie investeerimisvõimekus ja riskitaluvus lubanud selliseid kokkuleppeid teha. Laevaehituse projekt tegelikult alguse juba 2003. aastal, mil esimesed visandid said laevaehitajatega koos paberile pandud. Vahepeal pikendati Vabariigi Valitsuse ja AS Saaremaa Laevakompanii vahelist liiniveo lepingut kahele aastale, mistõttu ei olnud võimalik alustada sedavõrd suuremahuliste investeeringute kavandamist nagu uute laevade ehitamine. 2006. aasta oktoobris asusime uuesti, 10-aastase liiniveo lepingu valguses, ette valmistama uusi aluseid Eesti saari ja mandrit ühendavatele liinidele. Kümneaastane liinileping lubab aga ka investoritel julgemalt praamiliiklusesse siseneda, samuti on BLRT Grupi ja tema välispartnerite näol tekkimas kohalik laevaehituskompetents,” sõnas Leedo.

Sõlmitud kokkulepete järgi 2009. ja 2010. aastal saarte ja mandri vahelistele laevaliinidele kolm uut suurt laeva, millest igaüks mahutab 160 sõiduautot ja kuni 600 reisijat. Laevad on ca 97 m pikad, 18 m laiad, süvisega 4 m. Ühe laeva ehitus kestab umbes aasta, koos projekteerimise ja mudelkatsetustega umbes kaks aastat.

Lepingupartnerid:

Saaremaa Laevakompanii on 1992. aastal asutatud laevafirma, mille tütarettevõtted opereerivad riigisiseseid Kuivastu–Virtsu, Rohuküla–Heltermaa ja Sõru–Triigi liine. Saaremaa Laevakompanii ettevõtete grupp annab Saaremaal ja Hiiumaal tööd kokku enam kui 250-le inimesele, laevakompanii omaniku Vjatšeslav Leedoga seotud ettevõtted kokku annavad aga saartel ja mujal Eestis tööd ligi 700-le inimesele.

Eesti kapitalil põhineva kontserni BLRT Grupp põhilised tegevusalad on laevaehitus, laevaremont, metalltarindite valmistamine, metallide müük, sadama- ja stividoriteenused, masinaehitus, vanametalli töötlemine, autotranspordi teenused. BLRT Gruppi kuulub 65 tütarettevõtet Eestis, Lätis, Leedus, Ukrainas, Venemaal, Soomes ja Norras.

Fiskerstrand Verft (www.fiskerstrand.no/) on ligi 100-aastase ajalooga Norra laevaehitustehas, mille maksueelne käive oli 2006. aastal 50 miljonit eurot. Võrdsetel alustel loodud ühisettevõte Fiskerstrand BLRT AS keskendub väiksemate laevade, eeskätt parvlaevade ehitamisele.

 
Get Adobe Flash player